Emekliye Üçlü Zam Planı! En Düşük Maaş İçin Bu Rakam Konuşuluyor

İktidar, seçimlerin ardından emeklilere vadettiği maaş artışını yapmamıştı. Temmuz ayında maaşlara yüzde 25 oranında enflasyon farkı ekleneceği duyurulmuştu. Ancak bu artış sadece kök maaşlara yapılmıştı.

En düşük emekli maaşı alan vatandaşların aylıkları artmamıştı. Yılın ilk ayında yapılan zam ise yüzde 49.25 ile sınırlı tutulmuştu. En düşük emekli maaşı olan 7 bin 500 lira, yüzde 33.34 oranındaki artışla 10 bin liraya çekilmişti.

BAYRAM İKRAMİYESİ VE MAAŞ ÖDEMELERİ

SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı statüsünde bulunan 16 milyonun üzerinde emekli vatandaş, Kurban Bayramı’nda 3 bin TL ikramiye bekliyor. EYT düzenlemesiyle emekli sayısı 16 milyonun üzerine çıktı. Emekliler, Türkiye’nin en büyük sosyal grubunu oluşturuyor. Bu nedenle emeklilerle ilgili çalışmalar, kamuoyuna sunulmakta.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Mayıs ayı enflasyon verilerini açıkladı. Emekli zammını etkileyecek son enflasyon verisi ise 3 Temmuz’da açıklanacak. Haziran ayı enflasyon verisiyle birlikte SSK, Bağkur ve memur emeklilerinin zam oranı netleşecek.

ÜÇLÜ ZAM FORMÜLÜ GÜNDEMDE

Emeklilerin maaşlarını artıracak yeni bir zam formülü tartışılıyor. Bu formüle göre, emeklilere üçlü zam yapılacak. En düşük emekli maaşı için ise 14 bin TL seviyeleri konuşuluyor.

6 AYLIK ENFLASYON BEKLENTİSİ YÜZDE 25,86

Merkez Bankası Mayıs ayı Piyasa Katılımcıları Anketi’nde, Haziran ayı enflasyon beklentisi yüzde 2,56 olarak belirlendi. Bu verilere göre, 6 aylık enflasyon beklentisi yüzde 25,86 olacak.

REFAH PAYI MASADA

Sabah’ın haberine göre, SSK ve Bağkur emeklilerinin Temmuz ayı enflasyon artışı yüzde 26 seviyelerinde olacak. Memur ve memur emeklilerinin Temmuz artışı ise yüzde 21 olacak. Yüksek enflasyon ve fiyat artışları karşısında maaşı eriyen emekliler, enflasyon farkının yanında refah payı da bekliyor. Refah payı artışı yüzde 5 ila 15 arasında olacak.

EŞİT ZAM GÜNDEMDE

SSK, Bağkur ve memur emeklilerinin zam oranının Ocak ayında olduğu gibi eşitlenmesi de gündemde.

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI 14 BİN TL OLABİLİR

Şu anda 10 bin TL olan en düşük emekli maaşı için en güçlü senaryo, maaşın 13.500-14.000 TL aralığına yükselmesi.

EMEKLİ PROMOSYONLARI DA ARTACAK

Zam dönemi yaklaşırken, bankaların emekli promosyonu yarışı da kızıştı. Zam öncesi promosyon miktarı 18 bin TL bandına yükseldi. Temmuz zammı sonrası bu rakamın 20 bin TL ve üzerine çıkması bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir