Meclis’ten Geçerek Onaylandı: 30 Gün İçinde Yapmayan Ev Sahibine Ceza Verilecek

Son yıllarda artış gösteren konut vergisi kaçaklarının önüne geçebilmek amacıyla yeni bir ekip oluşturan Hazine ve Maliye Bakanlığı, sıkı denetimlerin uygulanabilmesi için Meclis’ten yeni bir düzenleme geçirdi.

Alınan karar ile ev sahiplerini yakından ilgilendiren bir uygulamaya gidilecek. Bu değişiklikle birlikte tüm ev sahipleri, belirtilen bilgi ve belgeleri 30 gün içerisinde vergi dairelerine bildirmek zorunda kalacak. 30 günlük süre içerisinde bildirim yapmayan ev sahipleri için yüklü para cezaları uygulanacak.

1 MİLYON LİRAYA KADAR CEZA VERİLEBİLECEK

Ceza tutarları kademeli olarak belirlenirken, bildirim ihlali yapan vatandaşlara 1 milyon TL’ye varacak oranda ceza kesilebilecek.

Meclis’den geçen yeni konut kiralama düzenlemesinin ayrıntıları ortaya çıkmaya başladı. Yeni düzenleme ile birlikte ev sahipleri haftalık, aylık, sezonluk kiraya verdikleri, turistlik amaçla gelir elde ettikleri konutları için bildirimde bulunmak zorunda kalacak. Bildirimde bulunmayan, eksik bildirimde bulunan ya da bu yolla vergi kaçıran vatandaşların başı ise gelir idaresi başkanlığı ile derde girecek. Hazine ve Maliye Bakanlığı kira vergisi kaçaklarını engellemek için caydırıcı düzeyde cezalar verecek.

Konut sahiplerinin evlerini turistlik amaçla kiraya verebilmesi için öncesinde izin belgesi alması gerekecek.

Mecliste görüşülen bu kanun, ev sahiplerine, turistik kiralama faaliyeti için alınması gereken izin belgesini zorunlu hale getiriyor. Bu kapsamda konut sahiplerinin turistik kiralama için uygun görülen bağımsız bölümlerle ilgili tüm kat maliklerinin oy birliğiyle aldığı kararı ibraz etmeleri gerekecek.

Turistlik kiraya verilen konutlarına izin belgesi alacak vatandaşlar ise Seyahat Acentaları ve Seyahat Acentaları Birliği Kanunu’na göre belirtilen A grup seyahat acentaları aracılığıyla bilgilendirilecek.

İzin belgesi almayan, bildirimlerini yapmayan vatandaşların ihlallere devam etmeleri halinde ise cezaları katlanacak. Vergi kaçıran vatandaşların cezaları katlanmalar ile birlikte 1 milyon lirayı bulacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir