Netanyahu, tutuklanmamak için Biden’dan yardım istedi

AA

7 Ekim 2023’ten beri Gazze’deki katliamları ve zorunlu göçe dönüşen İsrail yönetimine karşı Uluslararası Ceza Mahkemesi’nde açılan dava devam ediyor.

Güney Afrika Cumhuriyeti, Uluslararası Ceza Mahkemesinin (UCM) İsrail Başbakanı Binyamin hakkında tutuklama emri çıkarma ihtimalinin olduğu soruşturmayı yakından takip ediyor.

Güney Afrika: “Tutuklama kararı bekliyoruz”

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Vincent Magwenya, basına yaptığı açıklamada, UCM’nin bu hafta içerisinde Netanyahu hakkında bir tutuklama kararı çıkarmasını beklediklerini belirtti.

Magwenya,

Çıkabilecek bir tutuklama kararıyla ilgili olarak gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Uluslararası hukuku korumak, vatandaşların hayatlarını güvence altına almak için kurulmuş kurumların yaptığı her türlü müdahaleyi, bu önlemler alınırken alkışlayacağız.

dedi.

UCM’ye taraf ülkelerden biri olarak Güney Afrika’nın uluslararası hukuk ilkelerine bağlılığını vurgulayan Magwenya, “Hiçbir ülkenin ve hiçbir bireyin bu uluslararası yasal yükümlülüklerin üstünde olmaması gerektiğine inanıyoruz.” diye konuştu.

Netanyahu, Biden’dan yardım istedi

İsrail Başbakanı Netanyahu, dün ABD Başkanı Biden ile yaptığı telefon görüşmesinde Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin kendisi ve diğer üst düzey İsrailli yetkililer hakkında tutuklama kararı çıkarma planlarına dair endişeli olduğunu söylediği öğrenildi.

Netanyahu’nun, bunun engellenmesi için Biden’dan yardım istediği iddia edildi.

İsrailli yetkili: “Netanyahu’nun etrafındakiler çok beceriksiz”

Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin üst düzey İsrailli yetkililere yönelik tutuklama kararı çıkarmasını engellemek için kurulan İsrailli ekipten bir yetkili ise, şu ifadeleri kullandı:

Mahkeme, tutuklama kararlarını gizlice çıkarabilir. O zaman hedef alınan yetkililer bundan öncesinde değil, ancak Avrupa’ya gittiklerinde haberdar olurlar. Netanyahu’nun etrafındakiler çok beceriksiz davranıyor. Başsavcı Karim Khan’ın tersine gidip Başbakanın köşeye sıkışmasına neden oluyorlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir